Çocuklarını istismar eden YouTuber’a 60 yıla kadar hapis cezası! Mahkemede gözyaşlarına boğuldu

Derleyen: Buse Bulat / Milliyet.com.tr
Bir zamanlar bir ebeveynlik sayfasında iki milyondan fazla aboneye sahip olan eski YouTube yıldızı Ruby Franke (42), altı çocukları Shari, Chad, Abby, Julie, Russell ve Eve’in hayatlarını paylaştığı ‘8 Passengers’ adlı kanalı ile oldukça ünlü bir isim haline gelmişti.

YouTube kanalı büyüdükçe çiftin ebeveynlik tarzlarını yönelik eleştiriler de artmıştı. İzleyiciler çifti aşırı otoriter ve bazen de zalim bulmaya başlamıştı. Ancak Franke’nin kanalı, 2023 yılının başında o dönem için bilinmeyen bir nedenle kapatılmıştı. Ruby, sonrasında Jodi Hildebrandt (54) adında bir kadınla ‘ConneXions’ adlı yeni bir YouTube kanalına katılmıştı.

OĞLU EVDEN KAÇTI, KOMŞUDAN YARDIM İSTEDİ

Franke’nin çocuklarını istismar ettiği ise 13 yaşındaki oğlunun geçtiğimiz sene Hildebrandt’ın Utah’taki evinden kaçıp komşuya giderek yemek ve su istemesi üzerine ortaya çıkmıştı. Çocuğun çok zayıfladığını, el ve ayak bileklerinde koli bandı bulunduğunu fark eden komşular, bu olayın üzerine polis çağırmıştı. Çocuk, bağlanmaktan kaynaklı yaralar ve yetersiz beslenme nedeniyle hastaneye götürülmüş, Franke’nin kızı olan ikinci bir çocuk da aynı evde yetersiz beslenmeden mustarip bir halde bulunmuştu.

Çocuk istismarı ile suçlanan Franke, çıktığı duruşmada hakkındaki dört suçlamayı birden kabul etmişti. ‘Ailesi ve çocukları adına büyük pişmanlık ve üzüntü duyduğunu’ savunan Ruby, ‘danışman ve yaşam koçu’ olan eski iş ortağı Hildebrandt’ı suçlamıştı.

ÇOCUKLARINA UYUŞTURUCU MADDE BİLE VERDİ

Franke’nin çocuklarını yetersiz beslediği, birkaç hafta boyunca açık havada çalışmaya zorladığı, uyuşturucu madde verdiği, başlarını suyun altında tuttuğu, puflarda uyumaya zorladığı ve ciddi güneş yanıklarına neden olduğu iddiaları da dahil olmak üzere uyguladığı tüm istismar mahkemede daha ayrıntılı bir şekilde açıklanmıştı.

YouTuber’ın 45 yaşındaki eşi Kevin Franke ise bir süredir karısıyla ayrı olduklarını ve bu korkunç olaylara şahit olmadığını, karısının yaptıklarından haberdar ve suçlu olmadığını söylemişti.

MAHKEMEDE GÖZYAŞLARINA BOĞULDU

Ruby Franke ile Jodi Hildebrandt’ın davaları, dün sonuçlandı. Dört ayrı suçlamadan yargılanan Franke, 60 yıla kadar hapis cezası aldı. Kararın ardından gözyaşlarına hakim olamayan Ruby, ‘Tanrı’nın sözlerini ve doktrinini çarpıttığı için’ özür dileyerek şu ifadeleri kullandı:

Alçakgönüllüyüm ve ihtiyacım olduğu sürece hapis cezamı çekmeye hazırım. Zehirli davranışlarımı unutmaya kararlıyım.

“BU ÇOCUKLARI İÇTENLİKLE SEVİYORDUM”

Hakimin, çocukları ‘terörize ettiğini’ söylemesi üzerine arkadaşı ile aynı cezayı alan Jodi ise “Bu çocukları içtenlikle seviyordum. Mahkemeye çıkmamamın nedenlerinden biri de bunu tekrar yaşamalarını istemememdi” diye konuştu.

Hapis cezasının kesin miktarını Utah Af ve Şartlı Tahliye Kurulu belirleyecek ve Franke ile Hildebrandt’ın kesin kararın ardından temyize gitmek için 30 günlük bir süresi olacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x